Ehrenstrahls ateljé Sanningen uppdagas
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL (omkring 1700) hans ateljé: Sanningen uppdagas av Tiden och Klokheten, upprättas av Rättvisan, olja på duk, 143 x 122 cm,
Påskrift på spännramen. "Nr 41 från Hesselby slott"
Originalmålningen målades 1675 och finns på Drottningholms slott.
PROVENIENS: Hesselby slott, Spånga, Stockholm
LITTERATUR: Axel Sjöblom: David Klöcker Ehrenstrahl, Malmö 1947, jämför med plansch 40, se text:
"Den nakna Sanningen, som varit höljd i Osanningens mantel, blottas av Tiden och Klokheten, varpå Rättvisan hjälper Sanningen att resa sig. Laster och Osanning försvinna i mörkret bakom Klokheten. Och såsom Osanningen alltid söker framträda i ett behagligt sken, så ser Osanningens hölje också här vackert ut ( det är helt vitt), men då det kommer i ljuset visar sig dess vävnad bestå av gift. Det är en färgrik skildring i blått, grågult, brunt och vitt, där färgerna säkerligen även ha symbolisk betydelse."
Dubblerad, lagning, färgbortfall
572830
2018-09-25