Edison Gem phonograph

Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph
Edison Gem phonograph

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FONOGRAF, Edison Gem, model D, ca 1908-1909, bottenplatta och huv av ek, höjd ca 16, 26x20 cm, 25 st vaxrullar medföljer, främst Edison amberol

Tratt samtida men ej original till spelaren, delar tillhör model C, tratt med bucklor och smärre färgbortfall, enstaka vaxrulle trasig, kartonger med slitage,

572933

2018-10-14