Trädgårdskruka rokoko Rörstrand
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÄDGÅRDSKRUKA, Rörstrand 1753, daterad Sto:k 21/8 -53 9 Riksdaler kopparmynt, målarsignatur AB, senbarockmodell, fajans med dekor i starkeldsblått av blomsterfestonger, höjd 30, diameter 23 cm
LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman: Svenskt porslin, Västerås 1980, sidan 82, jämför snarlik trädgårdskruka daterad 1755 i Nationalmuseums samlingar
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Skador och lagningar, ställvisa retuscher
573313
2018-10-23