Trädgårdskruka rokoko Rörstrand

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TRÄDGÅRDSKRUKA, Rörstrand 1753, daterad Sto:k 21/8 -53 9 Riksdaler kopparmynt, målarsignatur AB, senbarockmodell, fajans med dekor i starkeldsblått av blomsterfestonger, höjd 30, diameter 23 cm

LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman: Svenskt porslin, Västerås 1980, sidan 82, jämför snarlik trädgårdskruka daterad 1755 i Nationalmuseums samlingar

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Skador och lagningar, ställvisa retuscher

573313

2018-10-23