Tebord rokoko sannolikt Rörstrand
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
TEBORD, stockholmsarbete i rokoko, sannolikt tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i starkeldsblått av rocaille, kanten med blomsterfestonger, samtida ställ av lövträ med utdragbara avlastningsbrickor med dragknoppar i mässing, höjd 72,5, 86 x 59 cm
PROVENIENS: Greve Carl Johan Trolle-Bonde (1843-1912), Trolleholms slott, Hesselby slott, Kjesäters slott
Greve Christer Bonde (1869-1957), Hesselby slott, Theleborgs slott
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR: Bengt Nyström & Jan Brunius: Rörstrand 280 år, Västerås 2007, sidan 17, jämför tebord från 1750-talet
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Brickan med skador, lagningar och retuscher, stället med spår av hjultrissor
573322
2018-10-23