Grand tour souvenirer

Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GRAND TOUR SOUVENIRER, 5 dlr, 1800 och 1900-tal, kanon i alabaster på sockel i marmor (S:t Anne), byst i brons föreställande den romerske kejsaren Trajanus, sockel i alabaster, liten byst i patinerad vitmetall föreställande den romerske kejsaren Hadrianus, sockel i marmor (antico giallo), ushebti i brons, skulptur i form av beduin med kamel, vit metall på sockel av kalcit, höjd mellan 8-18, kanonens längd ca 22 cm

Kanonen är lagad på två ställen samt med nagg på kanonen och sockeln, beduinskulpturens sockel är lagad och med nagg, beduinen saknar käpp, bruks och åldersrelaterat slitage

573336

2018-09-22