Orientmatta Baotou/Pao-tou 1920-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ORIENTMATTA, Baotou/Pao-tou, 1920-tal, mittfält med blå sigillmedaljonger mot gult brokadmönster och T-bård, pion- och labyrintbård, ca 262x151 cm

LITTERATUR
Lennart Larsson jr, Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm 1985, jämför mönster med Paotou-mattan nr 83 på sidan 77 och Paotou-mattan nr 87 på sidan 79

Knut Larson, Orientaliska mattor, Stockholm 1962, jämför ytterbård på sidan 169.

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

på baksidan gamla malskador

573615

2018-10-23