Orientmatta Baotou/Pao-tou 1920-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ORIENTMATTA, Baotou/Pao-tou, 1920-tal, mittfält med blå sigillmedaljonger mot gult brokadmönster och T-bård, pion- och labyrintbård, ca 262x151 cm
LITTERATUR
Lennart Larsson jr, Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm 1985, jämför mönster med Paotou-mattan nr 83 på sidan 77 och Paotou-mattan nr 87 på sidan 79
Knut Larson, Orientaliska mattor, Stockholm 1962, jämför ytterbård på sidan 169.
För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se
på baksidan gamla malskador
573615
2018-10-23