Slaglåsgevär Vapen
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, tyskt, omkring 1800-talets mitt, sign F August Funk in Suhl, kraftig oktagonal räfflad pipa, graverat bakåtvänt lås, helstock i valnöt, nätskuren med graverad kolvlåda, hornnäsa, kaliber ca 19,5 mm, längd ca 130 cm
Slitage. Delar saknas, sprickor, skada på laddstock.
573640
2018-10-22