Slaglåsgevär Vapen

Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen
Slaglåsgevär Vapen

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, tyskt, omkring 1800-talets mitt, sign F August Funk in Suhl, kraftig oktagonal räfflad pipa, graverat bakåtvänt lås, helstock i valnöt, nätskuren med graverad kolvlåda, hornnäsa, kaliber ca 19,5 mm, längd ca 130 cm

Slitage. Delar saknas, sprickor, skada på laddstock.

573640

2018-10-22