Tom Möller Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOM MÖLLER (1914-2009), burk och fat, 3 st, egen verkstad i Stockholm, 1950-/60-tal, lergods med dekor av hästar, tjurar, vargar och stiliserade solar, signerade Tom, Tom Zebra, Tom Varg och Tom, burken med lock av teak, burkens höjd 13 cm, fatens diameter 10,5-12,5 cm
Teaklock med slitage, ett fat och burken med glasyrnagg,
573677
2018-10-28