Josef Ekberg vas Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF EKBERG (1877-1945), vas, "Sgrafitto", Gustavsberg 1915, jugend, riklig dekor av slingor, blommor och växter i blått mot ljusblå fond, signerad Gustafsberg 1915 J Ekberg, höjd ca 37 cm, bredaste diameter 27,5 cm
Smärre repor, invändig smärre krackelyr
573743
2018-10-28