Josef Ekberg vas Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JOSEF EKBERG (1877-1945), vas, "Sgrafitto", Gustavsberg 1915, jugend, riklig dekor av slingor, blommor och växter i blått mot ljusblå fond, signerad Gustafsberg 1915 J Ekberg, höjd ca 37 cm, bredaste diameter 27,5 cm

Smärre repor, invändig smärre krackelyr

573743

2018-10-28