Sparbössor från Gustavsberg 1900-talets början

Klubbat för:

550 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

SPARBÖSSOR, 4 st, Gustavsberg, 1900-talets början, majolika, flintgods, i form av grisar, delvis bemålade, svaga stämplar för massakvaliteten, illustrerad i medföljande utdrag ur priskurant från Gustafsbergs porslinsfabrik, höjd ca 6-8 cm, längd ca 13-15,5 cm

HISTORIK: fabrikens pris i medföljande utdrag från priskurant var 45 öre för den mindre och 65 öre för den större modellen.

Zustandsbeschreibung

En gris med båda öronen lagade öron, en gris med obetydlig nagg, en gris ett lagat öra, smärre krackelyr

574054

2018-09-26