Edvard Waller brons Tredimensionellt

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

EDVARD WALLER (Uppsala 1870 - Paris 1921): Porträtt, signerad och daterad Edv.Waller Paris 1904., gjutarmärkt F. Rudier. Fondeur. Paris, brons, höjd ca 56 cm, bredd ca 47 cm,

HISTORIA:
Waller studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och en kortare tid för Per Hasselberg vid Konstnärsförbundets skola innan han i början av 1890-tale reste till Paris för vidare studier för Jean-Antoine Injalbert och Auguste Rodin. Vid en skulpturtävlan vid Académie Julian 1896 belönades han med första pris.
Mest känd har han blivit för ett porträtthuvud av Ivar Arosenius som han utförde under deras gemensamma Paristid 1904-1905. Dessutom utförde han bland annat porträttskulpturer av författarna Henning Berger, Anders Österling och Nils Collett Vogt samt konstnärerna Axel Törneman, Fernand Léger och Per Krohg

574298

2018-11-04