Gustaviansk spegellampett från Stockholm

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GEORG LINDBERG, spegelmakare i Stockholm 1776-1804, gustaviansk spegellampett, förgyllt och bronserat trä, dekor av rosett och bårder, stämplad LINDBERG, dubbla ljusarmar, höjd ca 56 cm

Skadat krön, senare spegelglas och förgyllning

574336

2018-09-26