Gustaviansk spegellampett från Stockholm
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GEORG LINDBERG, spegelmakare i Stockholm 1776-1804, gustaviansk spegellampett, förgyllt och bronserat trä, dekor av rosett och bårder, stämplad LINDBERG, dubbla ljusarmar, höjd ca 56 cm
Skadat krön, senare spegelglas och förgyllning
574336
2018-09-26