Medaljong empire med kedja
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MEDALJONG, otydlig mästarstämplel HL, möjligen Hans Littén, Stockholm 1800-talets första del, empire, svart silhuett föreställande man mot guldbakgrund, hår samt monogram, årsstämpel saknas, HALSKEDJA, 18 k guld, ankarlänk, 1908, kedjans längd 74 cm, medaljongens höjd inkl ögla 4,7 cm, total vikt med medaljonginredning ca 25 g
Kedjans lås saknas
574552
2018-10-20