Medaljong empire med kedja

Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja
Medaljong empire med kedja

Klubbat för:

4 200 SEK

5 000 SEK

MEDALJONG, otydlig mästarstämplel HL, möjligen Hans Littén, Stockholm 1800-talets första del, empire, svart silhuett föreställande man mot guldbakgrund, hår samt monogram, årsstämpel saknas, HALSKEDJA, 18 k guld, ankarlänk, 1908, kedjans längd 74 cm, medaljongens höjd inkl ögla 4,7 cm, total vikt med medaljonginredning ca 25 g

Kedjans lås saknas

574552

2018-10-20