Tenn 1700-tal

Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal
Tenn 1700-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TENNFÖREMÅL, 5 st, 17/1800-tal, brännvinskantin med graverad dekor, daterad 1787, två stop, varav ett i glaserad fajans, plunta samt senapsbägare, höjd ca 12-32 cm

Åldersslitage, det höga stopet med skador i botten

574599

2018-09-27