Prakturna fajans Marieberg
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PRAKTURNA, fajans, Marieberg, 1777, Henrik Stens period (1769-1788), rokoko, dekor i sepia, snäckformade uppsvängda hänklar, botten märkt "MB 4 I X" under tre kronor samt 2/2 77, höjd ca 38 cm
Lagningar, slitage, krackeleringar, lock saknas
574615
2018-09-27