Tony Emilson
2018-10-13
574618
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
TONY EMILSON (1925-2015): "Fången Ikaros", monogramsignerad och daterad TE -75 undertill, bemålat trä, höjd 30, 18x23 cm,
Läs mer
UTSTÄLLD: Tony Emilson Skulptur - Måleri, Retrospektiv utställning Eskilstuna Konstmuseum, 7 december 1997 - 11 januari 1998,
Tony Emilson, Retrospektiv utställning, Konstnärshuset, Stockholm 29 maj - 16 juni 2002
PROVENIENS: Konstnären Tony Emilson