Platsbyggda skåp och skrivsekretär Josef Frank

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOSEF FRANK (1885-1967), Firma Svenskt tenn, platsbyggd inredning med skåp, hyllor och skrivklaffsekretär, 1940-talets början, stomme av furu, bemålad i vitt, nyckelskyltar av mahogny, skrivklaff och inredning med brevfack och lådor fanerade med macassar, hyllplan av mahogny, skåpdelens längd ca 170 cm, djup ca 34 cm, höjd ca 204 cm, skivan ovanför den öppna spisen har längd 150 cm

HISTORIK: Ritad av Josef Frank omkring 1940 för villa på Vårgärdsvägen 56B i Saltsjöbaden. Villan uppfördes 1936 i en mjuk 1930-talsfunkis.
Skåpsdel med sekretärdel har inte kunnat återfinnas bland de bevarade ritningarna efter Josef Frank men troligen är de utförda vid samma tillfälle som auktionsnummer 574685.

Det anligger på köparen att senast 14 oktober 2018 nedmontera och borttransportera inredningen, vilket sker på egen risk efter att full betalning till Stockholms Auktionsverk har gjorts. Säljaren eller Stockholms Auktionsverk tar inget ansvar för eventuella skador på det inropade godset som kan komma att uppstå vid nedmonteringen. Huset rivs 15 oktober.

VISNING sker tisdag 2 oktober kl 10-11 på adress Vårgärdsvägen 56B, Saltsjöbaden. Välkomna!

Färgen möjligen ej ursprunglig, en lucka slagen, slitage, repor, färgbortfall, fläckar, mahognyn något blekt

574675

2018-10-05