Skåpsinredning av Josef Frank
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), Firma Svenskt Tenn, platsbyggd inredning bestående av golvskåp, 1940-talets början, stomme av furu, bemålad i vitt, nyckelskyltar och skivor av mahogny, invändigt med hyllor, fristående skiva av mahogny mellan skåpen med längd 97 cm, varje sektions längd ca 91 cm, höjd ca 76 cm
Se även auktionsnummer 574675.
HISTORIK: Ritad av Josef Frank omkring 1940 för villa på Vårgärdsvägen 56B i Saltsjöbaden. Villan uppfördes 1936 i mjuk 1930-talsfunkis.
Denna inredning, med tre skåp med toalettbord finns enligt Firma Svenskt Tenns arkiv bevarad på en originalritning.
Det anligger på köparen att senast 14 oktober 2018 nedmontera och borttransportera inredningen, vilket sker på egen risk efter att full betalning till Stockholms Auktionsverk har gjorts. Säljaren eller Stockholms Auktionsverk tar inget ansvar för eventuella skador på det inropade godset som kan komma att uppstå vid nedmonteringen. Huset rivs 15 oktober.
VISNING sker tisdag 2 oktober kl 10-11 på adress Vårgärdsvägen 56B, Saltsjöbaden. Välkomna!
Troligen senare bemålning, slitage, repor, något blekt, ett handtag saknas, ett gångjärn skadat
574685
2018-10-05