Siri Meyer teckningar Kvinnliga pionjärer

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SIRI MEYER (1898-1985): Porträttstudier, 1920-tal, 1 st signerad Siri Meyer -21, 1 st signerad Siri M. München -25, 1 st signerad Siri Meyer Paris -23, samt 8 st osignerade, blyerts, ca 15x12 -18x10 cm (totalt 11 st).

PROVENIENS: Konstnärens familj

"Kvinnliga pionjärer - berömda och bortglömda"

De senaste åren har det gjorts en hel del viktiga insatser för att lyfta fram betydelsefulla kvinnliga konstnärskap. Arbetet har resulterat i att Sigrid Hjertén, Vera Nilsson och Siri Derkert m.fl. numera rankas lika högt som deras jämnåriga manliga samtida kollegor.

Ett viktigt projekt var till exempel Moderna museets satsning "Det Andra Önskemuseet" (2006-2009) som syftade till att komplettera samlingen med verk av kvinnliga konstnärer främst från 1900-talets första hälft. Museet förvärvade då bland annat in Tora Vega Holmströms verk "Främlingar". Det finns dock mycket mer att göra och mer konst från kvinnliga pionjärer att upptäcka.

Samlingen har sin betoning på skånska konstnärer och innehåller t.ex. verk av Nell Walden, Tora Vega Holmström, Ellen Trotzig, Ester Almqvist (verksam i Skåne). De fyra sistnämnda förnämligt framlyfta av Birgit Rausing i hennes böcker.

Samlingen som nu auktioneras ut innehåller en del verk från de "berömda" med fokus är på de bortglömda svenska kvinnliga konstnärerna som verkade mellan 1910-1950. Bland annat kan nämnas ett futuristiskt 1910-tals verk av den egensinniga Malin Gyllenstierna och ett verk av den ytterst sällsynt förekommande Hanna Borrie. Ytterligare namn är Hilda Heyman, Esther Gehlin och Elli Hemberg. Samtliga var självständiga konstnärer som fick lite uppmärksamhet under deras levnadstid.

Vi hoppas att denna tema-auktion kan bidra till att intresset ökar.

Auktion online 30 september
Visning Magasin 5, Frihamnen 24-29 september

Oramade, hanteringsveck, gulnader

574904

2018-09-30