Wilhelm Kåge skål Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 100 SEK

2 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål, unikat, Gustavsberg studio, stengods, Farsta, blå och grön samt brun med röda inslag i glasyr, kantdekor, signerad FARSTA Gustavsbergs Studiohand KÅGE, diameter ca 19, höjd ca 9,5 cm

Obetydliga nagg i övre kantens yttersida.

575336

2018-10-28