Carl Harry Stålhane samt Gunnary Nylund
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, skål samt GUNNAR NYLUND, skålar och hänkelvas, 4 st, Rörstrand, glaserat stengods, två skålar samt hänkelvas med brun och blå harpälsglasyr, en skål med gul/grön äggskalsglasyr, höjd ca 6-13.5 cm
Skålen med äggskalsglasyr med nagg till mynningen, bruksslitage
575436
2018-09-30