Carl Harry Stålhane samt Gunnary Nylund

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CARL HARRY STÅLHANE, skål samt GUNNAR NYLUND, skålar och hänkelvas, 4 st, Rörstrand, glaserat stengods, två skålar samt hänkelvas med brun och blå harpälsglasyr, en skål med gul/grön äggskalsglasyr, höjd ca 6-13.5 cm

Skålen med äggskalsglasyr med nagg till mynningen, bruksslitage

575436

2018-09-30