Thorkild Olsen mfl Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THORKILD OLSEN (Danmark 1890-1973), GERD BOGELUND (1923-1987), bl a, vaser, 2 st och skål, stengods, Royal Copenhagen, dekor i nedsänkt relief, glaserade i celadon, signerade och stämpelmärkta, vasen av Thorkild Olsen daterad 1948, skålen av Gerd Bogelund utan datering, höjd ca 5-14 cm
Smärre slitage
575651
2018-10-28