Thorkild Olsen mfl Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

THORKILD OLSEN (Danmark 1890-1973), GERD BOGELUND (1923-1987), bl a, vaser, 2 st och skål, stengods, Royal Copenhagen, dekor i nedsänkt relief, glaserade i celadon, signerade och stämpelmärkta, vasen av Thorkild Olsen daterad 1948, skålen av Gerd Bogelund utan datering, höjd ca 5-14 cm

Smärre slitage

575651

2018-10-28