Vittinge keramik Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VITTINGE KERAMIK, Uppland, 1919-1924, ytterfoder och vas, fajans, växtliknande dekor i olika färger, signerade W och stämplade VITTINGE, höjd ca 18-19,5 cm, diameter ca 10-20 cm

HISTORIK: Ett tiotal konstnärer med Gabriel Burmeister i spetsen går samman 1919 och startar, genom inköp av Boksta Garveri i Vittinge utanför Uppsala, en experimentell keramikverkstad. De som arbetade vid företaget, var förutom fabrikens ledare Gabriel Burmeister även Edvin Ollers som skapade de kända Ollersfajanserna, Nils Emberg som ägnade sig åt det skulpturala, Ture Tideblad ägnade sig åt dekor och dekorationer samt keramiska belysningsarmaturer. Övriga som arbetade vid företaget var Jerk Werkmäster, Wilhelm Wieger, David Tägtström, Birgit Afselius, Harald Östergren och Upsala Ekebys glasyrmästare Lars-Erik Larsson m.fl. Tillverkningen som gick under namnet Grafiafajanser och såldes genom det av Burmeister grundade företaget "Svensk Konsthandel", bestod av skulpturer, vaser, skålar, urnor, armaturer och andra föremål, ofta med kraftigt framträdande mönster.

Tillhör temaauktionen Modern keramik och Konstglas

Ytterfodret med mindre glasyrsläpp, bruksslitage

575660

2018-10-28