Sven Palmqvist skålar Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVEN PALMQVIST (1906-1984), skålar, 15 st, "Colora", Orrefors 1960-tal, centrifugerad glasmassa i färgerna orange, gult, blått och grönt, stämpelmärkta ORREFORS, ORREFORS SWEDEN och ORREFORS fuga, höjd ca 3-13 cm, diameter ca 9-21,5 cm

Repor, en skål saknar märkning

575675

2018-10-28