Sven Palmqvist skålar Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST (1906-1984), skålar, 15 st, "Colora", Orrefors 1960-tal, centrifugerad glasmassa i färgerna orange, gult, blått och grönt, stämpelmärkta ORREFORS, ORREFORS SWEDEN och ORREFORS fuga, höjd ca 3-13 cm, diameter ca 9-21,5 cm
Repor, en skål saknar märkning
575675
2018-10-28