Rolf Adlercreutz fotografi

Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROLF ADLERCREUTZ (född 1945), Enid Blyton, författarinnan till bl.a "Fem-böckerna", framför sitt hem Green Hedges i Beaconsfield, England, daterad Februari 1968, fotografi, archival pigment print på bomullspapper, numrerad á tergo 1/5, bildstorlek ca 39x39 cm

Bakgrund: Sannolikt det sista professionella fotografiet av Enid Blyton då hon avled på Greenways sjukhem i November samma år, 71 år gammal.

Ej examinerad ur ramen

575794

2018-09-30