Spegellampetter gustavianska
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, för vardera två ljus, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett, ramen med kymation och pärlstav, nedre kanten med korslagda lagerkvistar, ljusarmar av mässing, kvicksilverfolierade glas, 51 x 32 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Dekordelar med kompletteringar och lagningar, ställvisa förgyllningsskador, senare bakstycken, droppskålar saknas
575801
2018-10-23