Hertha Bengtsson ´´Blå Eld´´ servisdelar
2018-10-01
575899
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", (1951-1971),servisdelar, 7 dlr, flintgods, Rörstrand, bestående av 5 uppläggningsfat, skål samt vättenkanna, vättenkannans höjd ca 24 cm, uppläggningsfats längd mellan ca 16.5-35 cm
En nagg på en uppläggningsfat, bruksslitage