Himmelsglob Celestial globe Johnston

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

W. & A.K. JOHNSTON, himmelsglob, märkt Johnston´s Twelve Inch Globe, 1860 (?), monterad i trästativ på 4 kopplade ben, höjd ca 46 cm

William Johnston (1802-1888)
Alexander Keith Johnston (1804-1871)

Slitage och repor

575909

2018-10-14