Edward Hald skål Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EDWARD HALD (1883-1980), "Åskväder", skål, Orrefors 1950, klart glas med graverad dekor av skrämda människor och djur, blixtar och regnoväder, signerad Orrefors Hald 291. B7. KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 11,5, diameter 14,5 cm

Nagg

575998

2018-10-28