Stolar gustaviansk stil
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft, blandstil, vitlackerade stommar med skuren med bl.a hörnfleuroner och kannelerade ben, lösa stoppade sitsar klädda i textil "Ankreon" designad av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1938, sitthöjd ca 45 cm
Bruksslitage, färgbortfall
576083
2018-10-02