Silverbägare av Johan Fredrik Hollman 1789
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄGARE, silver, gustaviansk, Johan Fredrik Hollman, Skänninge 1789, bägarformad på liten räfflad fot, invändigt förgylld, förgylld bård upp- och nedtill, graverad dekor av växtrankor, höjd ca 10 cm, vikt ca 72 g
Slitage, något ojämn mynning, äldre initialer
576099
2018-10-05