Silverbägare av Johan Fredrik Hollman 1789

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BÄGARE, silver, gustaviansk, Johan Fredrik Hollman, Skänninge 1789, bägarformad på liten räfflad fot, invändigt förgylld, förgylld bård upp- och nedtill, graverad dekor av växtrankor, höjd ca 10 cm, vikt ca 72 g

Slitage, något ojämn mynning, äldre initialer

576099

2018-10-05