Krucifix
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KRUCIFIX, 900/1000-tal, romanskt/vikingatid, Norra Europa, möjligen Sydskandinavien, hänge, förgyllt silver, höjd ca 5 cm
Proveniens: Ursprungligen från en privat samling i München, 1960/70-tal
Expertis: Krucifixet är bedömt vid Statens historiska museum i Stockholm
Slitage
576278
2018-10-02