Krucifix

Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix
Krucifix

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KRUCIFIX, 900/1000-tal, romanskt/vikingatid, Norra Europa, möjligen Sydskandinavien, hänge, förgyllt silver, höjd ca 5 cm

Proveniens: Ursprungligen från en privat samling i München, 1960/70-tal

Expertis: Krucifixet är bedömt vid Statens historiska museum i Stockholm

Slitage

576278

2018-10-02