Romerska Oljelampor

Romerska Oljelampor
Romerska Oljelampor
Romerska Oljelampor
Romerska Oljelampor
Romerska Oljelampor
Romerska Oljelampor

Klubbat för:

1 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

OLJELAMPOR, 6 st, romerska/egyptiska, s k grodlampor, ca 100-400 e Kr, denna typ av oljelalampor tillverkades i den egyptiska delen av det romerska riket och den mer eller mindre stiliserade formen av en groda som lampan har syftar på den egyptiska fertilitetsgudinnan Heqet, lergods, minst tre st med tillverkarens märkning, längd mellan ca 7-11 cm

Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor

Kuntoraportti

En med helt eller delvis avslagen pip, jordfynd med tillhörande slitage

576281

Päivämäärä:

2018-10-02