Romerska Oljelampor
Klubbat för:
1 400 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
OLJELAMPOR, 6 st, romerska/egyptiska, s k grodlampor, ca 100-400 e Kr, denna typ av oljelalampor tillverkades i den egyptiska delen av det romerska riket och den mer eller mindre stiliserade formen av en groda som lampan har syftar på den egyptiska fertilitetsgudinnan Heqet, lergods, minst tre st med tillverkarens märkning, längd mellan ca 7-11 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Kuntoraportti
En med helt eller delvis avslagen pip, jordfynd med tillhörande slitage
576281
Päivämäärä:
2018-10-02