Bestick silver fiolskaft modell

Klubbat för:

11 000 SEK

4 000 SEK

BESTICK, ca 84 dlr, silver, fiolskaft modell, bestående av: K Anderson sannolikt, Stockholm, mestadels 1950-tal, 11 kaffeskedar, 7 glasskedar, 8 bordsskedar, 6 efterrättsgafflar, 7 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 6 efterrättsknivar, samt Koch & Bergfeld, Bremen, Tyskland, 6 efterrättsknivar, 6 glasskedar, 4 bordsskedar, 6 efterrättsgafflar, 5 bordsgafflar, delvis med inskriptioner, totalvikt (utan knivar) ca 2 059 g

Bruksslitage, ställvis anlöpning

576394

2018-10-05