Marianne Westman Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARIANNE WESTMAN (1928-2017) & OIDENTIFIERAD FORMGIVARE, Rörstrand, 1950-/60-tal, flintgods, 6 delar ur serien "Picknick", i produktion 1956-1969, smörpanna och ugnsform ur serien "Granada", ugnsform ur serien "Verdura", Picknick-delarna bestående av 3 skålar med höjd 6-9 cm, längd 21-26 cm, 3 kastruller med modellnummer 8, 10, 61, höjd 9-15 cm, burk med lock med modellnummer 101, höjd 14 cm, smörpanna Granada med modellnummer 32, höjd 7 cm, form, höjd 6,5, diameter 19 cm, form Verdura med modellnummer 2, diameter 19 cm

Udda rött lock medföljer, 2 kastruller med glasyrsprickor och missfärgningar, ett lock saknas, udda lock till kastrull "Picknick" medföljer (missfärgat), locket till burk med modellnummer 101 med lagning, burk nr 101 med smärre fläckar, Verdura missfärgad, form Granada med smärre krackelyr

576412

2018-10-28