Marianne Westman Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARIANNE WESTMAN (1928-2017), "Picknick", tallrikar, 8 st, äggkoppar, 6 st och fat, Rörstrand, i produktion 1956-1969, "Pomona", i produktion 1956-1971, och "My Garden", 1960-tal, flintgods, handmålad och tryckt dekor, bestående av 4 flata tallrikar med diameter 24,5 cm, 4 djupa tallrikar med diameter 20 cm, fat "My Garden", modellnummer 69, höjd 4, längd 14 cm, 6 äggkoppar, modellnummer 117, höjd 4 cm
1 djup tallrik med nagg, 1 flat tallrik med obetydlig nagg
576414
2018-10-28