Marianne Westman Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARIANNE WESTMAN (1928-2017), "Picknick", tallrikar, 8 st, äggkoppar, 6 st och fat, Rörstrand, i produktion 1956-1969, "Pomona", i produktion 1956-1971, och "My Garden", 1960-tal, flintgods, handmålad och tryckt dekor, bestående av 4 flata tallrikar med diameter 24,5 cm, 4 djupa tallrikar med diameter 20 cm, fat "My Garden", modellnummer 69, höjd 4, längd 14 cm, 6 äggkoppar, modellnummer 117, höjd 4 cm

1 djup tallrik med nagg, 1 flat tallrik med obetydlig nagg

576414

2018-10-28