Svenska Riddarhuset 1891

Svenska Riddarhuset 1891
Svenska Riddarhuset 1891
Svenska Riddarhuset 1891
Svenska Riddarhuset 1891

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HAGLUND, ROBERT. Svenska Riddarhuset. En samling originaletsningar av Robert Haglund med text av G. Upmark. Stockholm 1891.

Folio (ca 460x360 mm.). 5 etsningar Robert Haglund.
Text och etsningar lösa i brun hfrbdmapp, titel i guld på främre pärm. Tryckt i 230 ex. Exlibris Emanuel Cederström.

Proveniens: Friherre Emanuel Thure Cederström (1848 - 1920), Krusenbergs herrgård, Alsike socken, Uppland.

Något nött band, några knytband saknas, några fuktfläckar i text.

576490

2018-10-15