Svenska Riddarhuset 1891
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HAGLUND, ROBERT. Svenska Riddarhuset. En samling originaletsningar av Robert Haglund med text av G. Upmark. Stockholm 1891.
Folio (ca 460x360 mm.). 5 etsningar Robert Haglund.
Text och etsningar lösa i brun hfrbdmapp, titel i guld på främre pärm. Tryckt i 230 ex. Exlibris Emanuel Cederström.
Proveniens: Friherre Emanuel Thure Cederström (1848 - 1920), Krusenbergs herrgård, Alsike socken, Uppland.
Något nött band, några knytband saknas, några fuktfläckar i text.
576490
2018-10-15