Äldre böcker 5 vol. proveniens Emanuel Cederström

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER (5). Teologi och historia.
Bl.a. EENBERG, Kort berättelse af de märkwärdigste saker som för de främmande äre at bese och förnimma uti Upsala stad och något om gränsande orter (1704) samt En utförlig relation om den grufweliga eldz-wåda och skada, som sig tildrog med Upsala stad den 16 maii, åhr 1702. (1703), Doct. Mårt. Luthers lilla cateches... (Falun 1843), Hallifax, Familiar letters on various subjects (1754).
Samtida skinnband och hfrbd, Eenberg i i senare band.
Två med exlibris Emanuel Cederström, 1 ur Swederi Lån-Bibliothek.

Proveniens: Friherre Emanuel Thure Cederström (1848 - 1920), Krusenbergs herrgård, Alsike socken, Uppland.

Eenberg med defekta planscher, delvis nötta band. Vissa skador och defekter.

576496

2018-10-15