Bidé Kina
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BIDÈ, Porslin, Kina, Qianlong (1736-95), hölje i trä från tidigt 1900-tal med skurna kannelyrer och fleuroner, hjul i mässing, höjd ca 49 samt längd 66 cm
Proveniens: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)
Obetydligt nagg i porslinet, slitage på höljet, den senare kompletterad med kantlist
576683
2018-10-04