Bidé Kina

Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina
Bidé Kina

Klubbat för:

20 000 SEK

15 000 SEK

BIDÈ, Porslin, Kina, Qianlong (1736-95), hölje i trä från tidigt 1900-tal med skurna kannelyrer och fleuroner, hjul i mässing, höjd ca 49 samt längd 66 cm

Proveniens: Föremålet kommer ursprungligen från den Kennedyska villan i Göteborg som ägdes och beboddes av Caroline Kennedy (1855-1946)

Obetydligt nagg i porslinet, slitage på höljet, den senare kompletterad med kantlist

576683

2018-10-04