Berndt Friberg Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), skålfat, Gustavsberg 1965, stengods, kvadratiskt med rundade hörn, gul harpälsglasyr, signerad Gustavsbergs studio Friberg G, höjd ca 4,5-5, diameter ca 26,5 cm
Obetydlig glasyrmista, smärre utvändiga repor
576779
2018-10-28